Aktualne przepisy znajdziesz m.in. na stronie: prawo-budowlane.org. Nie ma wielu zmian w prawie budowlanym, ale warto dowiedzieć się, co zmieniło się po nowym roku.

Gdy budujesz Nowe prawo ułatwi życie tym, którzy zdecydują się na duże remonty i rozbudowę.

Nie będzie trzeba starać się już o pozwolenia na budowę w przypadku domków letniskowych, budynków gospodarczych, garaży czy ogrodów zimowych oraz altanek, o ile ich powierzchnia nie przekroczy 35 m2. Łącznie powierzchnie wszystkich tych obiektów nie mogą jednak przekraczać 500 m na jednej działce. Pozwolenia na budowę nie wymaga także postawienie wiat (do 50 m2).

Masz prawo do utwardzania gruntu na swojej działce budowlanej, stawiania ogrodzeń oraz instalowania tablic reklamowych i informacyjnych (z wyjątkiem reklam świetlnych poza obszarem zabudowanym i na obiektach zabytkowych).

Gdy stawisz coś nowego, pamiętaj o tym by dowiedzieć się, czy będziesz za nową budowlę/budynek płacił podatek od nieruchomości. 

Nie musisz pytać o zgodę, gdy w grę wchodzi montaż urządzeń odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych). Bez pozwoleń przebudujesz też, wyremontujesz i docieplisz budynki o wysokości do 25 m. Nadal pozwolenia wymagają roboty w obiektach budowlanych wpisanych do rejestru zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *