Słyszałam, że w razie potrzeby pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Czy rzeczywiście? W jakich sytuacjach ma prawo to zrobić?

Otóż przepisy prawa dopuszczał— ją taką możliwość. Pracodawca ma prawo wezwać pracownika z urlopu do pracy. Ale tylko wówczas, gdy zaistniała nagła i wyjątkowa okoliczność, np. awaria, kontrola organów państwowych (np. z ZUSu czy urzędu skarbowego) i w każdej z tych sytuacji niezbędna jest obecność danego pracownika.

Jeszcze jeden warunek, pracownik nie wiedział o tym, rozpoczynając urlop. Pracodawca może wezwać pracownika telefonicznie. E-mailowo lub faksem. Takie wezwanie traktuje się jako polecenie służbowe. Odmowa może skutkować karą, a nawet zwolnieniem z pracy bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć. Zakład pracy musi zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł w związku z urlopem, np. wykupując wczasy, bilety. Poniesione wydatki trzeba udokumentować, przedstawiając pracodawcy faktury, rachunki albo przelew bankowy, czy kupione bilety. Dotyczy to tylko uzasadnionych wydatków, firma nie zwróci np. za zakup

— kiedy przysługuje urlop?

Bywają sytuacje, gdy przysługują  nam wolne dni, niezależnie od urlopu wypoczynkowego. Ich ilość zależy od tego, na jaką okoliczność z nich korzystamy. Zgodnie z prawem przysługuje:

  • 2 dni  z okazji własnego ślubu, narodzin dziecka, pogrzebu małżonka, dziecka, mamy, ojca, a także macochy i ojczyma:
  • 1 dzień  w przypadku ślubu własnego dziecka, pogrzebu siostry, brata, babci, dziadka oraz teściowej i teścia. Jeżeli odejdzie osoba należąca do dalszej rodziny (np. kuzynka), możesz otrzymać urlop okolicznościowy pod warunkiem, że była ona na twoim utrzymaniu.

Inaczej trzeba będzie wziąć urlop bezpłatny. Termin urlopu okolicznościowego nie musi pokrywać się dokładnie z datą wydarzenia, ale powinien być z nim powiązany. Gdy bierzesz urlop w związku ze śmiercią osoby ci najbliższej musi on przypadać na dzień pogrzebu i na dzień przed lub po nim. Potrzebę urlopu należy uzasadnić. Przepisy prawa energetycznego pracy nie precyzują, jakie dokumenty musisz przedstawić pracodawcy. Informacji udzieli ci pracownik kadr. Za czas urlopu okolicznościowego zachowujesz prawo do wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *