Masz pomysł na biznes i chcesz pracować na swoim? Założenie firmy jest proste i nie zabiera wiele czasu. Ważne, żeby o niczym nie zapomnieć. Kiedy już wiesz, co będziesz robić, pora dopełnić formalności. Zanim zaczniesz wędrówkę o urzędach, sprawdź, czy działalność, jaką planujesz, nie wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji czy innych uprawnień.

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają wpisu do rejestru działalności regulowanej, licencji czy uprawnień, np. ochrona osób i mienia, wytwarzanie i dystrybucja paliw oraz sprzedaż energii elektrycznej, organizowanie imprez turystycznych, pośrednictwo pracy, czy obrót środkami ochrony roślin (pytaj w urzędzie gminy). Jeśli masz wymagane dokumenty lub ich nie potrzebujesz, czas zarejestrować firmę.

Zanim zaczniesz ustal pewne kwestie:

  1. Nazwa musi zawierać przynajmniej imię i nazwisko, a oprócz tego informację o rodzaju usług i/lub jakąś wymyślną nazwę, np. „Ala Usługi Fryzjerskie, czy Alicja Nowak – Catering ALA: Możesz mieć skróconą nazwę np. „Salon Laura”, której będziesz używała np. w reklamie, na wizytówce, itp. Jednak pamiętaj, że zgodnie z przepisami dane na fakturach w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej muszą zawierać imię i nazwisko właściciela.
  2. Data, czyli dzień, w którym rozpoczniesz swoją działalność. Dla ZUS będzie to informacja, od kiedy zaczniesz płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli pierwszych zleceń i wpływów spodziewasz się za 23 miesiące lub później, podaj taką datę, abyś nie musiał ponosić zbędnych kosztów, zanim to nastąpi.
  3. Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Dla urzędników jest to miejsce, w którym zarządza się firmą. Zgodnie z przepisami musi to być lokal, do którego przedsiębiorca ma prawo użytkowania (zameldowanie, najem, lokatorskie, własność, własność spółdzielcza itp.). Może je wynajmować, ale wówczas uporządkuj z najemcą kto płaci za prąd i wodę. Jeśli to nie będzie twój koszt nie będziesz mógł wpisać otrzymanych rachunków za energię dla firm w koszty firmy. Aby nie mieć problemu, warto też uporządkować kwestię liczników energii. Dlatego skorzystaj z porównywarki cen prądu EnergiaDirect.pl, aby zyskać tani prąd.
  4. Pieczątka firmy, co prawda nie jest konieczna, ale warto ją mieć. Umieszcza się na niej pełną nazwę firmy (z imieniem, nazwiskiem, adresem) NIP oraz REGON, ewentualnie także swoje logo.
  5. Kody działalności gospodarczej. Odszukaj swoją działalność w spisie kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Każdy rodzaj działalności ma swój numer. Aktualna i pełna lista kodów znajduje się na stronie GUS, możesz też skorzystać www.biznes.gov.pl. Do wniosku wpisujesz jedynie numery. Jeśli w przyszłości będziesz chciał rozszerzyć działalność i dopisać kolejne kody, możesz to zrobić bezpłatnie.
  6. Opodatkowanie dla siebie i dla firmy. Wybierz formę opodatkowania. Wejdź na ,,,www.finanse.mf. goy.pl i sprawdź, czy możesz skorzystać z ryczałtu lub karty podatkowej  w wielu przypadkach tak jest korzystniej. Jeśli nie, musisz zdecydować czy rozliczać się wg skali 18 i 32 proc. (gdzie obowiązują progi podatkowe, takie jak np. na etacie), czy korzystać z podatku liniowego tzn. niezależnie ile zarobisz, płacisz 19 proc. podatku. Ustal, czy będziesz płatnikiem podatku VAT (spytaj o to w skarbówce). Od tego roku zmieniły się przepisy, dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź w urzędzie skarbowym, czy twoja działalność nie wymaga jej używania (informacji udzielą ci także w skarbówce).

Firma.gov.pl

Strona powstała aby ułatwić życie przyszłym przedsiębiorcom. Po wpisaniu w przeglądarkę www.firma.gov.pl, zakładasz swoje konto. Dane, które wpiszesz zostaną automatycznie przeniesione do wniosku. Wypełnij formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można to zrobić na dwa sposoby: przez tzw. Profil Zaufany (możesz go założyć bezpłatnie na stronie www.pz.gov.pl) lub wypełnić wniosek elektronicznie i w ciągu 7 dni zgłosić się do Urzędu Gminy, by go podpisać. Po wysłaniu wniosku dostaniesz mailem potwierdzenie wpisu do CEIDG. Twoja firma dostanie wpis na do CEIDG już pierwszego dnia roboczego po rejestracji online (przez Profil Zaufany) lub po złożeniu podpisu w urzędzie. Ważne. Informacje o twojej firmie zostaną automatycznie przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także do urzędu skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Skarbówka i bank

Nie musisz ubiegać się o nadanie numeru NIP ten, który już masz, z chwilą rozpoczęcia działalności staje się firmowym. Jeśli zdecydowałaś, że będziesz płatnikiem podatku VAT, wypełnij formularz VAT-R i złóż go w Urzędzie Skarbowym. Musisz też wskazać numer rachunku, który będzie służył do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Załóż konto

Prawo dopuszcza wprawdzie używanie rachunku prywatnego, ale lepiej oddzielić finanse osobiste od firmowych — to ułatwia prowadzenie księgowości i zabezpiecza interesy rodziny na wypadek np. zablokowania pieniędzy firmowych. Warto rozważyć założenie konta firmowego w banku, w którym masz konto osobiste. Daje to możliwość realizowania natychmiastowych przelewów między kontami, w dodatku bezprowizyjnie. Idąc do banku lub wypełniając formularz online musisz mieć dowód osobisty i oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wydruk z systemu CEIDG). O założeniu firmowego rachunku poinformuj Urząd Skarbowy oraz ZUS — osobiście lub za pomocą systemu internetowego, gdzie rejestrowałaś firmę. Wystarczy wypełnić wniosek aktualizacyjny CEIDG.

Teraz ZUS

Nie później niż w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności złóż w dowolnym oddziale ZUS odpowiedni druk. ZUA czy ZZA? Formularz ZUA składasz, gdy twoja działalność będzie jedynym źródłem dochodów. Druk ZZA natomiast, gdy jesteś jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę i na etacie zarabiasz powyżej minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2017 r. to 2000 zł brutto). Niezależnie od tego, że pracodawca, który odprowadza za ciebie składki ZUS, to jeśli zarabiasz powyżej minimalnej, jako przedsiębiorca także musisz to robić, choć nie w pełnym wymiarze: płacisz jedynie składkę zdrowotną. Jeśli biznes jest jedynym źródłem dochodów, płacisz obowiązkowo składki: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne: chorobowe. Ważne. Jeśli masz 55 lat (mężczyzna 60), nie opłacasz już składki na Fundusz Pracy.  Niższy ZUS na start, to warunki preferencyjne, niższych składek przez 24 miesiące działalności. Prawo to przysługuje też osobom, które prowadziły działalność i ją zamknęły, a od tego czasu upłynęło 5 lat. Najniższy ZUS dla firm, niezależnie od tego, czy firma zarabia, czy nie, to ok. 1100 zł, tzw. „maty ZUS” — ok. 500 zł. Ważne. Jeśli jako firma zamierzasz świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, a wchodziły one w zakres twoich obowiązków na etacie (w tym lub w poprzednim roku), preferencyjny ZUS ci nie przysługuje.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

KIEDY TWOJA FIRMA NIE ZARABIA

Przepisy zobowiązują cię do płacenia składek ZUS, nawet, jeśli nie masz przychodów lub nie pokrywają one w całości wymaganych opłat. Musisz to robić w terminie, by nie stracić prawa do świadczeń. Co zrobić, gdy cię na to nie stać?

Możesz czasowo zawiesić prowadzenie firmy (bez podania powodu). Warunek nie zatrudniasz nikogo na podstawie umowy o pracę. W tym czasie nie musisz odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT. Nie trzeba też opłacać składek ZUS, ale tracisz prawo do darmowego leczenia. Jeśli więc nie masz ubezpieczenia w innym miejscu, np. w firmie męża, warto opłacać sobie składkę zdrowotną. Minimalny okres zawieszenia działalności to 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Nie musisz uzasadniać swojej decyzji. Ale w tym czasie twoja firma nie może zarabiać. Aby to zrobić, wypełniasz formularz CEIDG 1. Składasz go w urzędzie gminy lub elektronicznie (www.prod.ceidg.gov.pl). Tak, jak przy rejestracji firmy, zrobisz to przez Profil Zaufany lub w ciągu 7 dni w Urzędzie Gminy, gdzie dotrze wniosek (trzeba go podpisać).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *