Co kiedy kupisz w promocji paczkowaną wędlinę, była ona ważna jeszcze jeden dzień. Niestety, okazało się, że jest zepsuta. Jeszcze tego samego idziesz do sklep., a sprzedawca odmawia przyjęcia reklamacji, mówiąc, że była przeceniona właśnie z powodu krótkiego terminu i to było Twoje ryzyko: Czy w ogóle można sprzedawać przeterminowane produkty spożywcze?

Sprzedawca nie miał racji! Ma obowiązek przyjąć reklamację, którą kupujący składa na piśmie (najlepiej na specjalnym formularzu, który dostępny powinien być w sklepie). Powinien też zatrzymać przyniesioną przez wadliwą żywność. Nie może odmówić przyjęcia reklamacji nawet wówczas, gdy uważa. że jest ona nieuzasadniona.

To, że zakup zrobiony byt podczas promocji, a niższa cena była spowodowana krótkim terminem przydatności do spożycia, nie ma znaczenia. W promocyjnej cenie muszą być sprzedawane towary bez wad, dlatego do końca terminu ważności wędlina powinna nadawać się do spożycia, a zepsuta musi zostać wycofana ze sklepu, a nie sprzedawana po niższej cenie. Tego po prostu zabrania prawo. Sprzedawca może tylko odmówić natychmiastowego zwrotu pieniędzy oraz wymiany zepsutej żywności z tego powodu, że nie po siada jej w sklepie. W ciągu 14 od przyjęcia reklamacji sprzedawca ma obowiązek powiadomić klienta o sposobie jej załatwienia, tzn. czy uznał reklamację, a jeśli tak, to czy zwraca pieniądze lub zaoferuje inny towar wolny od wad.

Jeśli w tym terminie sklep nie odpowie, wówczas przyjmuje się, że uznaje on swoją winę i musi wymienić produkt albo zwrócić pieniądze (gdy wymiana wyrobu nie będzie możliwa, np. z powodu braku takiego samego towaru w sklepie). Uwaga! Reklamację żywności klient powinien wnieść, zanim skończy się termin przydatności towaru do spożycia, potem jego roszczenie staje się bezzasadne. I na koniec ważna informacja: za sprzedawanie przeterminowanej żywności grozi sprzedawcy grzywna. Podstawa prawna: Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, Dz. U. z 2014 r., poz. 827 z późn. zm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *