Wszystko o formalnościach, których koniecznie musisz dopilnować. Pierwszym krokiem do posiadania wymarzonego domu jest kupno działki budowlanej. Aby zrobić to w sposób bezpieczny i skuteczny, musimy dopilnować szeregu formalności związanych z zakupem nieruchomości. Załatwiać je trzeba w różnych urzędach, dlatego warto wiedzieć gdzie udać się najpierw, żeby w prosty sposób, krok po kroku, stać się szczęśliwym właścicielem terenu pod budowę.

Sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości

Planowanie kupna działki powinniśmy zacząć od ustalenia czy osoba oferująca jej sprzedaż rzeczywiście jest jej właścicielem, oraz czy działka nie jest obciążona hipoteką. W tym celu należy złożyć w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego wniosek o wgląd do księgi wieczystej lub wydruk z księgi wieczystej nieruchomości. Od niedawna księgi wieczyste można również przeglądać na stronie internetowej. Wgląd do ksiąg jest bezpłatny.

Sprawdzenie czy działka jest przeznaczona pod budowę

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy na działce można wybudować dom, czy też może jest to jedynie działka rolna lub przeznaczona do innych celów. Dokonać tego można w urzędzie gminy lub urzędzie miejskim w miejscu położenia działki. A może wystarczy wypis z planu zagospodarowania przestrzennego?”. Zapytaj czy poprzedni właściciele wyraził zgodę na przeciągnięcie linii energetycznej czy postawienie słupa na działce, jeśli tak możesz mieć problemy. Nie będzie należeć Ci się odszkodowanie. Więcej poszukaj w poradnikach na EnergiaDirect.pl – gdzie tani prąd.

Sprawdzenie rodzaju gruntu oraz wycena nieruchomości

Przed zakupem warto sprawdzić rodzaj gruntu jaki znajduje się na działce oraz poziom wód gruntowych (może to mieć wpływ na koszty budowy domu). Zrobić to można w wydziale geodezyjnym urzędu gminy lub miasta. Jeżeli mamy wątpliwości co do ceny jaką musimy zapłacić za teren pod budowę, możemy również skorzystać z usług rzeczoznawcy specjalizującego się w wycenie nieruchomości.

Sporządzenie aktu notarialnego

Umowę sprzedaży działki należy zawrzeć zawsze w obecności notariusza. Możemy wybrać dowolną kancelarię notarialną. Notariusz spisze akt notarialny, który będzie dowodem własności nieruchomości. Opłata za sporządzenie aktu jest zależna od wartości działki i wynosi:

  • Dla działki o wartości do 3.000 zł – 100 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 3.000 zł do 10.000 zł – 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3.000 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 10.000 zł do 30.000 zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10.000 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 30.000 zł do 60.000 zł – 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30.000 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł – 1.010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60.000 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł – 4.770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł
  • Dla działki o wartości powyżej 2.000.000 zł – 6.770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł

Wpis prawa własności do księgi wieczystej działki

Posiadając akt notarialny potwierdzający, że jesteśmy właścicielami działki, warto jak najszybciej złożyć do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, wniosek o wpis naszego prawa własności do księgi wieczystej. Opłata za wpis wynosi 200 zł. Z momentem uzyskania adnotacji w księdze wieczystej mamy załatwione wszystkie formalności związane z zakupem działki i możemy rozpocząć starania o udzielenie pozwolenia na budowę.

Sprawdź jak założyć przyłącze do działki – zmiana-sprzedawcy-energii.pl/przyłącze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *