Na rozliczenie się z fiskusem zostało już niewiele czasu. A ponieważ nie wszystko jest tak jak w poprzednich latach, podpowiadamy, jak to zrobić?

W tym roku termin rozliczenia się z urzędem skarbowym upływa 2 maja. Najpóźniej w tym dniu musisz też wpłacić należny podatek. W deklaracji PIT za 2016 r. nie zmienia się zakres oraz zasady rozliczania ulg podatkowych. Przysługują one na zasadach z lat poprzednich. Korzystasz z rządowego programu 500+? Świadczenie to jest zwolnione z opodatkowania i nie musi być wykazywane w rocznym zeznaniu. Gotówka z 500+ nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku, nie ogranicza prawa do rozliczania się z dzieckiem, a także nie powoduje przejścia do drugiego stopnia skali podatkowej (z 18 do 32 proc.).

Pytaj! Krajowa Informacja Podatkowa: 801 055 055 z tel. stacjonarnego (22) 330 03 30 z komórki.

Przez Internet

Jeżeli cenisz sobie wygodę i chcesz uniknąć pomyłek, to wybierz Internet. Także wtedy, gdy rozliczasz się z małżonkiem. Nie musisz stać w kolejce, aby złożyć lub nadać PIT i nie płacisz za jego wysłanie. Cała operacja trwa kilka minut. Programy komputerowe dostępne w Internecie podpowiadają, jakie dane i gdzie wprowadzić,. Nie jest potrzebny podpis, a małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, nie muszą już składać specjalnego upoważnienia na druku UPL1. Najbardziej popularnym narzędziem są eDeklaracje, udostępniane przez Ministerstwo Finansów. Można je znaleźć na stronie www.edeklaracje.gov.pl.

Jak to działa? Do potwierdzenia swojej tożsamości potrzebujesz PITu z zeszłego roku. Po wysłaniu deklaracji otrzymujesz numer referencyjny (prawidłowo złożone zeznania są opisane kodem 200), a potem UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem wysłania rozliczenia. Pamiętaj! Nie ma możliwości wysłania zeznania, np. w formie skanu czy zdjęcia w załączniku maila. Deklaracje wysłane pocztą elektroniczną nie są ważne.

Składasz Pit? Policz dwa razy i uważaj na błędy. Popełnia je co piąty podatnik! Gdy się pomylisz i urzędnik to odkryje, wezwie cię do wyjaśnienia i złożenia korekty. Najczęściej zdarza nam się wpisać:

• Nieaktualne dane. W ciągu roku zmieniłaś nazwisko lub adres i nie poinformowałaś skarbówki? Do deklaracji dołącz NIP3.
• Błędny PESEL. Nie podawaj go z „głowy” lecz z dokumentu i koniecznie podpisz się. •Nieuwzględnione dochody. Wypełniając PIT, pamiętaj o drobnych, pojedynczych zleceniach.
• Niewłaściwy formularz. Sprawdź na www. finanse.mf.gov.pl, jaki jest dla ciebie właściwy.

W tym roku nie ma zmian w zeznaniach podatkowych. Nowością jest pomoc urzędów skarbowych w wypełnianiu formularzy. Osoby, które pracują na etacie lub pobierają emeryturę, wypełniają PIT37. A prowadzące działalność gospodarczą: PIT36. Do tego są załączniki: ■ PIT/O na zwykłe ulgi ■ PIT/D na ulgi mieszkaniowe ■ PIT2K dla osób, które po raz pierwszy chcą odliczyć ulgę odsetkową. Skala podatkowa pozostaje bez zmian. 18proc. podatek zapłacimy, gdy nasz roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł. Powyżej tego progu podatek wynosi 32 proc. Mamy też dwa rodzaje ulg. Jedne odliczane od dochodu, drugie od podatku.

ULGI ODLICZANE OD DOCHODU

♦ Na internet Można z niej skorzystać w dwóch następujących po sobie latach, jeśli wcześniej nie odliczaliśmy wydatków na internet. Gdy w zeszłym roku zrobiliśmy to pierwszy raz, w tym możemy to zrobić po raz ostatni. Musimy mieć dokument potwierdzający wydatki, a limit to 760 zł.

♦ Darowizny na rzecz organizacji, fundacji, stowarzyszeń i na cele kultu religijnego Możemy odliczyć maksymalnie 6 proc. naszego rocznego dochodu.

♦ Rehabilitacyjna Przysługuje osobom niepełnosprawnym i opiekunom, którzy takie osoby mają na swoim utrzymaniu. Można odliczyć m.in. wydatki do 2 280 zł na sprzęt rehabilitacyjny, korzystanie z auta, i nadwyżki na zakup leków powyżej 100 zł miesięcznie.

♦ Odsetkowa Mogą skorzystać z niej osoby, które w latach 20022006 wzięły kredyt na mieszkanie czy budowę domu. ♦ Na IKZ Mają do niej prawo podatnicy oszczędzający na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Jej limit to 4866 zł rocznie.

♦ W ustawie o pit nie znalazły się zapisy o tym, aby odjąć od dochodu koszty na energię elektryczną, koszt akcyzy może jedynie odliczyć sobie firma, która zakupiła energię po pewnej cenie kWh, ale o tym możesz poczytać tu. http://biznes.interia.pl/prasa/news/czy-podatnicy-wygraja-bitwe-o-miliony-z-akcyzy-na-prad,2511075,7902#resetId

ULGI ODLICZANE OD PODATKU na dzieci

■ Na pierwsze dziecko odliczamy: 1 112,04 zł, gdy zarobki miesięczne brutto obojga rodziców pracujących na etacie nie przekraczają 5,5 tys. zł brutto.

■ Przy dwójce dzieci: 2 224,08 zł po 1112,04 na każde.

■ Przy trójce dzieci: 4 224,12 zł, po 1112,04 zł na pierwsze i drugie, oraz 2000,04 zł na trzecie.

■ Na czwarte i kolejne odliczamy po 2700 zł.

Komu urząd skarbowy wypełni PIT?

Nowością w tym roku jest to, że urzędy skarbowe pomogą nam wypełnić PIT37. Dotyczy to osób rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Na sporządzenie zeznania podatkowego skarbówka ma 5 dni roboczych od daty złożenia wniosku PITWZ. Wnioski składamy do 18 kwietnia. Wysyłamy je jedynie drogą elektroniczną poprzez: ‚C:” bramkę eDeklaracje (www.finanse. mf.gov.pl/pp/edeklaracje) <> portal podatkowy (www.finanse. mtgov.pl/web/wp/pp) za pomocą swojego konta internetowego (do projektu przystąpiły m.in. bank PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank). Wniosek PITWZ ma dwie strony. Wpisujemy w nim swoje dane, numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Zaznaczamy ulgi, z których chcemy skorzystać. Jeśli jest to ulga na dzieci, wypełniamy rubrykę z ich danymi. Wpisujemy też adres email, na który urząd skarbowy prześle nam informację o sporządzonym zeznaniu PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *