Co przynosi dla nas 2017, zmiany  co prawda nie będzie na razie zmian dla młodych kierowców — bo ci prawo jazdy zrobią na starych zasadach. Dla zmotoryzowanych to niestety koniec dobrych wiadomości, bo na ten rok zaplanowano m.in. dodatkowe i to niemałe koszty za sprowadzenie używanego samochodu z zagranicy – wzrosła akcyza. Mają też wzrosnąć stawki OC (im starsze auto, tym wyższa podwyżka). Jednak większość zmian zaplanowanych na 2017 rok przyniesie korzyści, szczególnie osobom w trudnej sytuacji życiowej i mniej zarabiającym. Zatem co nas czeka?

Jeśli pracujesz

Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna. Zmieni się także na korzyść wysokość stawki godzinowej, jaką pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikom zatrudnionym na umowy inne niż umowa o pracę.

  • Nowe minimalne wynagrodzenie dla pracowników na pełnym etacie to 2000 zł (w 2016 r. wynosiło 1850 zł). Przy czym prawo nie będzie dzielić pracowników na tych, którzy mają już staż i tych, którzy podejmują pracę po raz pierwszy w życiu. Od nowego roku wszyscy mają prawo do jednolitej kwoty (wcześniej podejmujący pierwszą pracę przez pierwszy rok zarabiali 80 proc. najniższej płacy).
  • Dla osób zatrudnionych na innych umowach przewidziano minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł brutto.
  • Wzrosną również świadczenia, które były uzależnione od płacy minimalnej. Ponadto więcej pracodawców będzie mogło wymagać od pracownika zaświadczenia o niekaralności. Takie prawo będzie miała każda instytucja podlegająca Komisji Nadzoru Finansowego, a więc m.in. banki, agencje finansowe i ubezpieczeniowe. Zmieni się też zasada dotycząca wydawania świadectw pracy.

Co czeka emerytów?

Od 1 marca 2017 r. do 1000 zł wzrośnie najniższa emerytura i renta — będzie, zatem stanowić 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z ustawą, najniższe emerytury oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinne zostaną podniesione o 117,44 zł.

  • Renty socjalne wzrosną z 741,35 zł do 840 zł (czyli o 98,65 zł). Natomiast najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł.
  • Masz kłopoty ze spłatą długów? Kwota wolna od potrąceń komorniczych będzie wynosiła teraz 75 proc. najniższej emerytury (750 zł komornik będzie musiał zostawić). Nie dotyczy to roszczeń alimentacyjnych. Opieka nad niepełnosprawnym. Pozytywne zmiany odczują opiekunowie osób niepełnosprawnych, a szczególnie rodzice dzieci niepełnosprawnych.
  • Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało tylko jednemu z rodziców nawet, jeśli oboje przestali zarabiać, by zajmować się chorymi dziećmi. Teraz, jeśli dzieci niepełnosprawnych jest dwoje lub więcej, każde z rodziców otrzyma odrębne świadczenie. Jego wysokość będzie waloryzowana tak, jak płace (w 2016 r. było 1300 zł, a od stycznia to 1406 zł netto).
  • Osoby czekające na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie zostaną bez pieniędzy. Mogą złożyć wniosek o zasiłek, zanim otrzymają taki dokument (konieczne będzie tylko potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie orzeczenia). Po jego uzyskaniu zasiłek zostanie przyznany wstecz — od dnia wystąpienia o pomoc. A w okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia przyznany będzie tzw. zasiłek okresowy (świadczenie stałe wypłacone wstecz zostanie pomniejszone o tę pomoc).
  • • Na pomoc mogą też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych. W razie śmierci ich podopiecznego będą mogli się zarejestrować w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Czas sprawowania opieki będzie bowiem traktowany jak okres zatrudnienia.

Nareszcie większa ochrona turystów

Od końca ubiegłego roku wyjeżdżający z biurem podróży są w 100 proc. chronieni na wypadek upadku touroperatora. Weszła bowiem w życie Ustawa o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Zagwarantuje ona w takich przypadkach całkowity zwrot kosztów, w tym także powrót do kraju. Każdy wykupujący wycieczkę będzie musiał dopłacić do rezerwacji niewielką kwotę (im dalej jedziemy, tym więcej). Za egzotyczne kierunki (np. Kuba, Meksyk) uiścimy 15 zt, za bliższe kraje: 13 lub 5 zł. Nic nie dopłacamy, jeśli na wakacyjny kierunek wybierzemy Polskę lub sąsiadów.

Kredyt gotówkowy

Trochę trudniej o kredyt. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musisz wiedzieć, że banki właśnie podniosły klientom poprzeczkę. Nie wystarczy już 15 proc. wkładu własnego. Teraz żądają przynajmniej 20 proc. Gdy zatem planujesz kupno lokum o wartości 200 tys. złotych, do uciułanych 30 tys. powinnaś zebrać dodatkowe 10 tys. Od tego przepisu są jednak wyjątki. Jeśli kredytobiorca zbierze tylko 10 proc., a będzie miał pozytywną historię kredytową, to bank pożyczy mu dodatkowe 10 proc., ale trzeba będzie wykupić specjalne ubezpieczenie na tyle jednak drogie, że bardziej opłaci się pooszczędzać, np na rachunku za energię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *